V súčasnosti sa často stretávame s informáciami o rýchlom šírení koronavírusu, ktorý pôvodne vznikol v Číne a postupne sa rozširuje po celom svete vrátane Európy.
Ide o epidémiu akútnych respiračných infekcií vyvolaných novým ochorením COVID-19 (koronavírusom), ktorá obyčajne vzniká kvapôčkovou infekciou prenášanou vzduchom, osobným kontaktom a pod.
Príznaky ochorenia sú podobné ako pri chrípke – horúčka, kašeľ, sťažené dýchanie, bolesť hlavy, svalov a prejavom je aj celková únava organizmu. Inkubačná doba ochorenia je približne 14 dní. V prípade zistenia týchto prejavov a príznakov ochorenia je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc a dodržiavať všetky dôležité hygienické opatrenia. |
---|
Konfederácia odborových zväzov SR v záujme podporiť prevenciu prináša stručný prehľad stanovených povinností zamestnávateľov a práv zamestnancov v oblasti zaistenia bezpečnosti pri práci, hygieny práce a pracovného prostredia, ktoré sú bližšie definované v nasledovných predpisoch.
Všeobecné zásady:
Ochrana zdravia:
Zákon č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v znení neskorších predpisov ustanovuje:
- 12 Opatrenia na predchádzanie ochorení
Ods. 1 Opatrenia na predchádzanie ochoreniam,
Ods. 2 Opatrenia na predchádzanie vzniku a šírení prenosných ochorení,
Ods. 3 Opatrenia na predchádzanie vzniku iných hromadne sa vyskytujúcich ochorení a iných porúch zdravia a na ich obmedzenie,
Ods. 4 Opatrenia na predchádzanie vzniku ochorení podmienených prácou a na ich obmedzenie.
- 14 Poradenská činnosť
Ods. 1 Úrad verejného zdravotníctva SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva vykonávajú poradenskú činnosť v oblasti podpory a ochrany zdravia, zriaďujú a prevádzkujú poradenské centrá ochrany a podpory zdravia.
- 17 Pitná voda
- 20 Vnútorné prostredie budov
- 26 Zariadenia spoločného stravovania
- 30a Pracovná zdravotná služba
- 30e Posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu
- 48 Ohrozenie verejného zdravia
- 52 Povinnosti fyzických osôb – podnikateľov a právnických osôb
- 54 Štátny zdravotný dozor
V tejto súvislosti Ministerstvo zdravotníctva SR zriadilo od 2. 3.2020 infolinky, ktoré sú funkčné 24 hodín denne a 7 dní v týždni
https://www.health.gov.sk/Titulka
Kontakty prístupné pre verejnosť:
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Tel.: 0917 222 682,
E-mail: novykoronavirus@uvzsr.sk
Kontaktné údaje na Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v
Banskej Bystrici: 0918 659 580 Bratislave: 0917 426 075 Nitre: 0948 495 915 Trnave: 0905 903 053 Trenčíne: 0911 763 203 Košiciach: 0918 389 841 Prešove: 0911 908 823 Žiline: 0905 342 812
|
---|
Zákon č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Tento zákon ustanovuje všeobecné zásady prevencie a základné podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a na vylúčenie rizík a faktorov podmieňujúcich vznik pracovných úrazov, chorôb z povolania a iných poškodení zdravia z práce. Ochrana zdravia zamestnancov je neoddeliteľnou súčasťou zaistenia povinností vyplývajúcich z BOZP.
- 5 Všeobecné zásady prevencie
- 6 Všeobecné povinnosti zamestnávateľa
- 7 Oboznamovanie a informovanie zamestnancov
- 8 Povinnosti zamestnávateľa pri bezprostrednom a vážnom ohrození života alebo zdravia
- 9 Kontrolná činnosť
- 10 Spolupráca zamestnávateľa a zamestnancov
- 12 Práva a povinnosti zamestnancov
- 17 Pracovný úraz, iný úraz, choroba z povolania, nebezpečná udalosť a závažná priemyselná havária
- 29 Kontrolná činnosť orgánov zastupujúcich zamestnancov
Zákon č. 311/2001 Z.z., Zákonník práce v znení neskorších predpisov.
Zákonník práce ustanovuje základné pravidla a povinnosti pri zamestnávaní občanov v pracovných vzťahoch bez akýchkoľvek obmedzení a diskriminácie.
V čl. 8 ZP je stanovené, že zamestnávatelia sú povinní robiť opatrenia v záujme ochrany života a zdravia zamestnancov pri práci a zodpovedajú podľa tohto zákona za škody spôsobené pracovným úrazom alebo chorobou z povolania. Zamestnanci majú právo na hmotné zabezpečenie pri neschopnosti na prácu, v starobe, v súvislosti s tehotenstvom a rodičovstvom na základe predpisov o sociálnom zabezpečení. Zamestnancom so zdravotným postihnutím zamestnávateľ zabezpečuje pracovné podmienky umožňujúce im uplatniť a rozvíjať ich schopnosti na prácu s ohľadom na ich zdravotný stav. Pracovnoprávne vzťahy sú v čase neschopnosti zamestnancov na prácu z dôvodov choroby, úrazu, tehotenstva alebo materstva a rodičovstva vo zvýšenej miere chránené zákonom.
- 81 Základné povinnosti zamestnanca
- 82 Základné povinnosti vedúcich zamestnancov
- 91 Prestávky v práci
- 92 Nepretržitý denný odpočinok
- 141 Dôležité osobné prekážky v práci
- 146 Ochrana práce
- 147 Povinnosti zamestnávateľa
- 148 Práva a povinnosti zamestnancov
- 149 Kontrola odborovým orgánom
- 151 Pracovné a životné podmienky zamestnancov
- 156 zabezpečenie zamestnanca pri dočasnej pracovnej neschopnosti, v starobe a zamestnávanie po návrate do práce.
- 160 Pracovné podmienky žien a mužov starajúcich sa o deti
- 176 Lekárska prehliadka vo vzťahu k práci
- 229 Účasť zamestnancov v pracovnoprávnych vzťahoch a jej formy
KOZ SR za účelom koordinácie postupu odporúča vykonať nasledovné preventívne opatrenia.
- Upozorniť všetkých zamestnancov a odborové organizácie združené v KOZ SR na dodržiavanie všetkých preventívnych opatrení individuálnej a kolektívnej ochrany.
- KOZ SR odporúča služobne cesty do krajín s vysokým rizikom nákazy v súčasnosti zakázať.
- Každý zamestnanec, ktorý bol v krajine, kde sa koronavírus vyskytol, alebo prechádzal cez tuto krajinu je povinný tuto skutočnosť nahlásiť svojmu nadriadenému.
- V rámci KOZ SR sa odporúča prijať nasledovné preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu:
Oblasť dezinfekcie
- zabezpečenie dostatok dezinfekčných gélov v pracovných priestoroch,
- zabezpečiť dôkladnú dezinfekciu pri upratovaní, predovšetkým zariadiť zvýšenú dezinfekciu v sociálnych zariadeniach, kľučiek, zábradlí a pod.,
- rovnako v spolupráci s odborom upratovacej činnosti venovať najmä zvýšenú dezinfekcií všetkých povrchov,
- na pracoviskách – v kanceláriách, ako aj v domácnostiach dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Vírus môže prežiť na objektoch a veciach až 24 hodín.
Oblasť hygieny
- zabezpečiť prostredníctvom strážnej služby (vrátnica) upozorňovanie zamestnancov a rovnako aj návštevy na vykonávanie dôslednej dezinfekcie rúk,
- KOZ SR a OZ združené v KOZ SR majú zabezpečiť poučenie svojich zamestnancov o používaní ochranných prostriedkov,
- KOZ SR zabezpečí informáciu (prípadne link na MZ SR a ÚVZ SR) na WEB stránke, kde sú denne aktualizované informácie o prevencii proti koronavírusu,
- zamestnanci budú poučení ako postupovať v prípade objavenia príznakov koronavírusu.
Zvýšená hygiena
- Odporúčané je častejšie si umývanie rúk, mydlom, dezinfekčným gélom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd. Ak nie je po ruke mydlo a voda treba použiť dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu.
- Neumytými rukami sa nedotýkame očí, úst a nosa.
- Zakrývajte si nos a ústa pri kašlaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou, následne ju zahoďte do koša, prípadne ohnutou rukou v lakti /nie priamo do rúk/. Ak kašlete, či kýchate len do ruky, vírus prenášate dotykom do okolia.
- Konzumujte zvýšene dávky vitamínov, čerstvého ovocia a zeleniny.
- Vyhýbajte sa akciám a miestam, kde sa zhromažďuje veľký počet ľudí.
- Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky chrípky alebo nádchy.
- Ak ste chorí, kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý urči ďalší postup liečby.
Ako odbory sa chceme postaviť k minimalizácii šíreniu rizika koronavírusu zodpovedne. No najvyššia miera zodpovednosti je na každom z nás ako z pohľadu šírenia nákazy, tak aj z pohľadu prevencie. |
---|