Otázka: Vo firme pracujem od r. 2019. Najprv som dostal pracovnú zmluvu na jeden rok, potom mi ju predĺžili o ďalší rok. Teraz mi oznámili ďalšie predĺženie. Zostal som prekvapený, pretože som počítal s tým, že doba určitá môže byť najviac na dva roky. Ako to teda je, môžu mi zmluvu ešte predĺžiť?
Odpoveď: Čiastočne máte pravdu. Vo všeobecnosti platí, že pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky a v rámci dvoch rokov ho možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najviac dvakrát. Uplatňujú sa však aj určité výnimky, napríklad ak ide o zastupovanie zamestnanca alebo zamestnankyne počas materskej alebo rodičovskej dovolenky, počas dočasnej pracovnej neschopnosti, počas dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie, ďalej ak ide o výkon sezónnych prác, výkon prác dohodnutých v kolektívnej zmluve, napríklad na časovo obmedzených projektoch, prácu vysokoškolských pedagógov alebo tvorivých zamestnancov vedy a výskumu a pod. Súvisiacu právnu úpravu nájdete v § 48 Zákonníka práce. Z uvedeného vyplýva, že v niektorých prípadoch je prípustné aj dohodnutie, resp. predĺženie pracovného pomeru na určitú dobu nad dva roky. Tieto výnimky sa uplatňujú štandardne, bez ohľadu na pandémiu COVID-19.
Popri tom je ale potrebné si uvedomiť, že novela Zákonníka práce s účinnosťou od 4. apríla 2020 zaviedla určité zmeny, ktorých cieľom je reagovať na aktuálnu situáciu súvisiacu s pandémiou COVID-19. Medzi jednu z takýchto zmien patrí aj prechodné ustanovenie § 252o Zákonníka práce, podľa ktorého pracovný pomer na určitú dobu, ktorý sa má skončiť uplynutím dohodnutej doby trvania v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo do dvoch mesiacov po ich odvolaní, u ktorého nie sú splnené podmienky na jeho predĺženie, je možné predĺžiť jedenkrát a najviac o jeden rok. Mimoriadna situácia vyhlásená uznesením vlády z 11. marca 2020 v Slovenskej republike pritom stále trvá. Vo Vašom prípade to teda znamená, že Váš zamestnávateľ sa zrejme rozhodol využiť túto prechodnú úpravu a predĺženie pracovného pomeru na určitú dobu o ďalší rok oprieť práve o spomínané ustanovenie.
V tejto súvislosti pre úplnosť ešte uvádzame, že predĺženie pracovného pomeru na určitú dobu podľa predmetného prechodného ustanovenia je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov, ak u neho pôsobia. Ak k takémuto prerokovaniu nedôjde, pracovný pomer sa bude považovať za pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas.
Späť na úvodnú stránku "Často kladené otázky KCO"
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje www.esf.gov.sk a www.employment.gov.sk