Otázka: Za akých podmienok vznikne zamestnávateľovi právo odstúpiť od pracovnej zmluvy, ktorú uzatvoril so zamestnancom:
Odpoveď: Právo zamestnávateľa na odstúpenie od zmluvy upravuje § 19 ods. 2 Zákonníka práce a to nasledovne:
- ide o situáciu, keď zamestnanec nenastúpil do práce v deň dohodnutý v pracovnej zmluve (§ 43 ods. 1 Zákonníka práce) bez toho, že by mu v tom bránila prekážka v práci (napr. dočasná pracovná neschopnosť – § 141 ods. 1 Zákonníka práce). Zamestnávateľ by však mal počkať s odstúpením od pracovnej zmluvy, pretože zamestnanec má v zmysle § 19 ods. 2 časový priestor, aby oznámil zamestnávateľovi, že mu v nastúpení do práce bránila prekážka v práci na jeho strane.
- ide o situáciu, keď zamestnanec nenastúpil do práce v deň dohodnutý v pracovnej zmluve a bránila mu v tom prekážka v práci a zároveň do troch pracovných dní o tejto prekážke zamestnávateľa neupovedomil (tu by malo ísť o prekážky v práci na strane zamestnanca, pretože v nástupe do práce môže brániť aj prekážka v práci na strane zamestnávateľa, ktorú však zamestnanec v zmysle § 144 Zákonníka práce neoznamuje),
- tretia situácia sa týka prípadu, ak bol zamestnanec po uzavretí pracovnej zmluvy právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin (k úmyselnému trestnému činu pozri § 15 TZ).
Odstúpiť od pracovnej zmluvy podľa § 19 ods. 2 Zákonníka práce môže zamestnávateľ v zmysle § 19 ods. 3 Zákonníka práce len dokiaľ zamestnanec nezačne vykonávať prácu.
Po začatí výkonu práce zamestnancom môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer inými spôsobmi, napr. v skúšobnej dobe, výpoveďou, dohodou alebo okamžitým skončením.
V súvislosti s postupom podľa § 19 Zákonníka práce vyvstáva otázka, či sa odstúpenie musí doručovať podľa § 38 Zákonníka práce. Vzhľadom na jeho následky, je možné sa domnievať, že ide o písomnosť, ktorá v princípe spôsobí zánik pracovného pomeru [v zmysle § 46 Zákonníka práce už pracovný pomer vznikne dňom dohodnutým ako deň nástupu do práce; pozn. uvedené však nemusí platiť v prípade odstúpenia z dôvodu právoplatného odsúdenia zamestnanca za úmyselný trestný čin)].
Späť na úvodnú stránku "Často kladené otázky KCO"
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje www.esf.gov.sk a www.employment.gov.sk