Na plenárne zasadnutie Hospodárskej a sociálnej rady SR boli predložené materiály, ktoré predkladali viacerí rezortní ministri. (Plné znenie všetkých predkladaných návrhov, ako aj stanoviská jednotlivých sociálnych partnerov sa nachádzajú na TU). KOZ SR venovala pozornosť všetkým predloženým materiálom.
KOZ SR nemala k dnes predkladaným legislatívnym návrhom a materiálom – Návrh zákona o poľovníctve a ochrane zveri a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Návrh zákona o podpore prioritných okresov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Návrh nariadenia vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 630/2008 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti rozpisu finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu pre školy a školské zariadenia v znení neskorších predpisov a Návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 435/2001 Z. z. o patentoch, dodatkových ochranných osvedčeniach a o zmene a doplnení niektorých zákonov (patentový zákon) v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, pripomienky.
KOZ SR však do bodu Rôzne požadovala zaradiť nasledovné body:
Akčný plán na podporu kolektívneho vyjednávania – Z implementácie Smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2041 z 19. októbra 2022 o primeraných minimálnych mzdách v Európskej únii (Ú. v. EÚ L 275, 25.10.2022) vyplynula povinnosť členských štátov vypracovať Akčný plán na podporu kolektívneho vyjednávania, miera pokrytia kolektívnym vyjednávaním je pod hranicou 80 %. Požiadali sme Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR o informáciu o pokroku pri napĺňaní uvedenej povinnosti, rovnako aj o postupe zriadenia Komisie pre minimálnu mzdu a zapojení zástupcov zamestnávateľov a zástupcov zamestnancov do týchto činností.
Minister práce prisľúbil vytvorenie pracovnej skupiny k tejto téme.
Riešenie problematiky nútených živností – Vláda SR sa vo svojom Programovom vyhlásení zaviazala, že „zlepší pracovné podmienky tak, aby zodpovedali európskym štandardom 21. storočia. Vláda vychádza z premisy, že kvalita života občanov je úzko spojená s ich dôstojnou prácou. Slovenská republika patrí medzi krajiny s najvyšším podielom nočnej práce a nadčasových hodín (tzv. neštandardné časy). Preto sa zameria na obmedzenie práce v týchto neštandardných časoch a poškodzujúcich formách, vrátane tzv. nedobrovoľných živností a „jednoosobových“ firiem.“ Vzhľadom na prijaté ostatné úpravy v daňovej oblasti, ktoré opätovne zvýhodňujú živnosti oproti závislej práci, sme požiadali Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR o poskytnutie informácie o tom, aké riešenia problematiky tzv. nútených živností vláda plánuje prijať.
Rovnako aj v tomto prípade sa minister práce prihlásil k vyriešeniu tohto záväzku a jeho prísľub na bilaterálne rokovanie s KOZ SR platí, príde k jeho naplneniu hneď zo začiatku budúceho roka.
Novela zákona č. 103/2007 Z. z o trojstranných konzultáciách na celoštátnej úrovni a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o tripartite) – Pri novelizácií zákona č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony bola zo strany KOZ SR vznesená požiadavka na úpravu zákona č. 103/2007 Z. z. o trojstranných konzultáciách na celoštátnej úrovni a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o tripartite). Cieľom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR bolo pripraviť komplexnú reformu zákona o tripartite, preto sme opätovne požiadali Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR o informáciu, v akom stave sú prípravy a časový harmonogram prijatia novely zákona a ako budú sociálni partneri zapojení do jej tvorby.
Minister práce navrhol, ako vecné riešenie, vytvoriť pracovnú skupinu pôsobiacu pri HSR.
Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Rudolfa HULIAKA, Dagmar KRAMPLOVEJ, Milana GARAJA a Adama LUČANSKÉHO na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 213/1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (Navrhovatelia požiadali listom z 30. augusta 2024 o zaradenie rokovania o ich návrhu zákona na schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky začínajúcu dňa 22. 10. 2024.) – Novela zákona, parlamentná tlač 245 – Na rokovaní Ústavnoprávneho výboru NR SR dňa 21.11.2024 predložil poslanec SNS Adam Lučanský pozmeňujúci návrh zákona k novele zákona – parlamentná tlač 245, ktorým sa mení pôvodne predložený poslanecký návrh zákona. Keďže navrhované zmeny zákona sa priamo dotýkajú činnosti sociálnych partnerov a žiadna z verzií zákona nebola predložená do riadneho medzirezortného pripomienkového konania, KOZ SR požiadala o zaradenie uvedeného pozmeňujúceho poslaneckého zákona na rokovanie HSR SR.
KOZ SR už vo Vyhlásení Snemu KOZ SR takúto navrhovanú zmenu zákona zasahujúcu mimovládne organizácie označil za priamy útok na Ústavou SR garantovanú pluralitu názorov a slobodu združovania sa, rovnako zástupcovia zamestnávateľov, samospráv a odborov vo svojom spoločnom vyhlásení upozornili na zásadné riziká pripravovaného zákona o neziskových organizáciách.
Podľa vyjadrenia ministra práce Erika Tomáša politická strana Hlas – SD nepodporí v NR SR takého znenie návrhu zákona.
Diskusia na HSR sa týkala aj situácie v zdravotníctve v kontexte výziev a požiadaviek Lekárskeho odborového združenia. Sociálni partneri zobrali sme na vedomie správu ministra zdravotníctva o stave rokovaní, ako aj o napĺňaní požiadaviek LOZ. Pozitívne vnímajú snahu ministerstva zdravotníctva rokovať a konštruktívne riešiť problémy slovenského zdravotníctva. Sociálni partneri sú pripravení pomôcť k dosiahnutiu úspešného výsledku rokovaní, ak o to požiadajú zainteresované strany.
KOZ SR nemá detailný vhľad do rokovaní medzi LOZ (odborové združenie nie je členom KOZ SR) a ministerstva zdravotníctva. Vyzývame preto ku konštruktívnemu dialógu, o ktorý by mali mať záujem obe zainteresované strany, tak, aby hľadali spoločné riešenia vedúce k zlepšovaniu situácie v zdravotníctve, starostlivosti o pacientov, ako aj ku skvalitňovaniu pracovných podmienok lekárov a pracovníkov zdravotníctva. Rešpektujeme, že obe strany majú právo na obhajobu svojich záujmov cez rôzne formy nátlaku, avšak tieto by nemali viesť k paralyzácii v rámci sektora. Naopak, mali by donútiť všetky strany sadnúť si k rokovaciemu stolu so zainteresovaním všetkých aktérov. Vyhlásenie sociálnych partnerov.