![WhatsApp Image 2025-02-05 at 15.56.42](https://www.kozsr.sk/wp-content/uploads/2025/02/WhatsApp-Image-2025-02-05-at-15.56.42-678x381.jpeg)
Tak ako je kľúčovým faktorom úspechu každého zamestnávateľa práca jeho zamestnancov, na výšku miezd a pracovných podmienok má zásadný vplyv pôsobenie odborárov. Aj členovia všetkých odborových organizácií a zamestnanci, s ktorými sa tento týždeň, od Tatier smerom na východ, stretli prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová a viceprezident František Gajdoš, vedia, že čím viac je členov odborov, tým majú väčšiu silu a môžu dosiahnuť väčší úspech, výsledkom čoho je kvalitnejší život zamestnancov a ich rodín. A dosiahnuté úspechy sú nielen zrkadlom systematickej práce tamojších kolektívnych vyjednávačov, ale aj všetkých členiek a členov základných odborových organizácií, ktorí ich pri vyjednávaní a práci podporujú.
V michalovskej firme Unomedical pracuje približne 700 zamestnancov a je najväčším zamestnávateľom nielen v samotnom meste, ale aj v blízkom okolí, a svojím výrobným zdravotníckym portfóliom je jedinou firmou na Slovensku. Firma sa dlhodobo snaží integrovať aj ľudí z miestnej rómskej komunity. K 1. januáru 2025 uzatvorili kolektívnu zmluvu pre aktuálny i budúci rok, ktorá prináša navýšenie miezd, mimoriadnu letnú i zimnú odmenu nad rámec už dohodnutých pravidelných odmien, ale napríklad aj deň voľna za služobné cesty v trvaní 5 dní. Na čele základnej organizácie ECHOZ stojí mladý aktívny odborár Dušan Verbič, ktorý zastupuje odborový zväz aj v Rade mladých KOZ SR. Počet členov základnej organizácie sa niekoľko znásobil aj vďaka mentoringovému programu KOZ SR.
Medzi odborármi Dopravného podniku mesta Košice sme boli aj pred dvoma rokmi, kedy sme ich boli podporiť v ich ostrom štrajku. Obmedzenie košickej verejnej dopravy bolo krajným riešením, aby si kompetentní uvedomili, že doprava v meste sa nedá robiť bez peňazí. Odborári na čele s Andreou Vindišovou zo Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu pri DPMK požadovali nielen dofinancovanie dopravného podniku zo strany mesta, ale ich požiadavkou bolo aj zachovanie pracovných miest, lepšie pracovné podmienky zamestnancov a spravodlivé finančné odmeňovanie. Odborári a zamestnanci boli vtedy vo svojom snažení úspešní a pani predsedníčka rovnako zanietene pokračuje vo svojej práci v obhajovaní záujmov zamestnancov aj v týchto dňoch.
Rovnako ako neboli do dnešného dňa podpísané kolektívne zmluvy vyššieho stupňa pre verejnú a štátu službu pre aktuálny rok, nebola, napriek viacerým rokovaniam zástupcov Odborového zväzu školstva so zástupcami ministerstva školstva a ministerstva financií, uzatvorená ani dohoda na splnení ich požiadaviek. Z tohto dôvodu vyhlásili „školáci“ štrajkovú pohotovosť s cieľom zdôrazniť pretrvávajúcu nespokojnosť s financovaním slovenského školstva a potvrdiť odhodlanie zamestnancov presadzovať požiadavky Odborového zväzu školstva aj prostredníctvom nátlakových aktivít vrátane štrajku. Aj z toho dôvodu členky a členov základnej odborovej organizácie pôsobiacej na ZŠ Mirka Nešpora v Prešove zaujímal najmä aktuálny stav rokovaní, či už na celoštátnej úrovni so zástupcami štátu a samospráv, ale aj na odvetvovej úrovni s ministerstvom školstva, o čom informovala prítomných členka odborového zväzu a rovnako aj členka Regionálnej rady KOZ SR v Prešove Darina Nagyová.
Podnety z praxe a z každodenného života pracujúcich sú veľmi dôležité, najmä ich reakcia na legislatívne zmeny. Diskusia s výborom ZO ECHOZ v podtatranskom Chemosvite, spojená aj s prehliadkou výroby fólií, bola však aj o situácii v kolektívnom vyjednávaní, o mobilizácii a lepšej koordinácii odborov, ako i tom, ako dosiahnuť vyššiu mieru organizovanosti.
V Košiciach sa tento týždeň uskutočnila aj výročná konferencia ďalšej odborovej organizácie, a to ZO ECHOZ pri VSE, a.s., ktorej závery ovplyvnia ďalší vývoj ich vyjednávaní. Napriek snahe o konštruktívny dialóg sa tamojší odborári v rokovaniach so zamestnávateľom dostali do bodu, kde nie je možný prienik záujmov. Zamestnávateľ odmieta kľúčové požiadavky odborovej organizácie, preto bolo jednomyseľne prijaté rozhodnutie o vyhlásení štrajkovej pohotovosti. Odbory však stále aktívne pracujú na zlepšovaní podmienok pre všetkých svojich členov – zvýšené benefity, ako napríklad príspevok na detský tábor počas letných prázdnin do výšky sto eur, či sociálna výpomoc pri živelnej katastrofe do výšky tisíc eur, sú toho dôkazom.
„Pri takýchto osobných stretnutiach s odborármi sa dozvieme o skutočných problémoch, ktoré ich trápia. Aj keď máme spoločné širšie ciele, zamestnanci z rôznych oblastí národného hospodárstva majú svoje špecifické potreby. Podnety z praxe a z každodenného života pracujúcich sú pre nás veľmi dôležité,“ uviedla po stretnutiach prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.
Odborári našich členských odborových zväzov, tentokrát v niekoľkých základných organizáciách „na východe republiky“, majú vo svojej práci našu plnú podporu!