Odborári zo Slovenska na kurze „Anglický jazyk a komunikácia“

V dňoch 17.–21. februára 2025 sa v meste Paralimni na Cypre konal kurz „Anglický jazyk a komunikácia – stredne pokročilá úroveň“. Podujatie zorganizovala ETUI, nezávislá výskumná a vzdelávacia organizácia európskej odborovovej kofnederácie (EOK), a uskutočnila ho v priestoroch vzdelávacieho centra cyperského odborového zväzu (SEK training Center).

Výber na kurz prebiehal na základe predbežných testov z angličtiny, pričom dôraz bol kladený najmä na znalosť jazyka v oblasti činnosti odborových organizácií. Zo Slovenska boli nominovaní štyria odborári zastupujúci Konfederáciu odborových zväzov SR – Tamara Gališinová, Lukáš Harant, Damián Seman (všetci členovia Odborový zväz polície v Slovenskej republike) a Monika Juhos (Plynárenský odborový zväz). Kurz sa tak stal aj platformou pre medzinárodnú spoluprácu, keďže sa ho zúčastnili kolegovia z Nemecka, Španielska, Talianska, Francúzska, Slovinska, Čiernej Hory, Litvy či Lotyšska.

Pred samotným pobytom na Cypre museli vybraní účastníci absolvovať sériu „predkurzových“ aktivít, ktoré sa skladali z desaťročnej prípravy – od predstavenia účastníkov a ich očakávaní až po cvičenia zamerané na odborársku slovnú zásobu, gramatiku a posilnenie komunikácie v angličtine.

Kurz sa rozbehol v pondelok, 17. februára 2025, kedy sa účastníci zoznámili nielen medzi sebou, ale aj s inštruktormi ETUI. Každá krajina mala príležitosť predstaviť svoje tradičné produkty, čím sa vytvorila príjemná a kultúrne bohatá atmosféra.

V utorok, 18. februára 2025, bol predstavený program celého týždňa. Každý účastník sa predstavil pred celou skupinou a následne sa rozbehla interaktívna hra „Bingo“, ktorá pomohla zapamätať si mená kolegov. Následne sa účastníci rozdelili do zmiešaných skupín, aby precvičili tvorbu viet, otázok a slovnú zásobu so zameraním na odborárske témy.

Stredajší deň priniesol zameranie na budúci čas. Účastníci pracovali v skupinách na tvorbe viet a otázok, pričom diskutovali o aktuálnych témach ako „Digitalizácia a umelá inteligencia na pracovisku“, „Mladí členovia odborových zväzov“ či „Vzostup krajnej pravice“. Cvičenia na vyjadrenie súhlasu a nesúhlasu, ako aj simulované debaty, výrazne prispeli k rozvoju jazykových a argumentačných schopností. Večer bol vyvrcholením spoločná večera v typickej cyperskej reštaurácii.

Štvrtkové ráno bolo vyhradené pre „Trh odborových zväzov“, kde účastníci prezentovali svoje organizačné projekty a propagačné materiály. Po obede nasledovala hlavná aktivita dňa – príprava a tvorba „Akčného plánu“. Pracovali v malých skupinách, kde si rozdelili úlohy a stanovili priority pre následnú prezentáciu riešení aktuálnych odborárskych problémov.

Posledný deň kurzu, 21. februára 2025, bol venovaný finálnym prezentáciám. V skupinách mali účastníci k dispozícii 15 minút na prezentáciu svojej témy, po ktorej nasledovala rovnako dlhá diskusia s otázkami a odpoveďami. Medzi prednášanými témami sa objavili otázky rodovej rovnosti na pracovisku, zapojenie mladých odborárov, klimatická zmena či zelená transformácia. Záverom kurzu nasledoval spoločný obed, po ktorom sa účastníci pripravili na návrat domov.

Kurz „Anglický jazyk a komunikácia“ sa ukázal ako mimoriadne úspešná iniciatíva, ktorá nielenže prispela k zlepšeniu jazykových zručností odborárov, ale zároveň podporila medzinárodnú spoluprácu a výmenu skúseností. Kvalitná organizácia, interaktívne cvičenia a iniciatíva inštruktorov umožnili účastníkom nielen zvládnuť jazykové výzvy, ale aj vytvoriť nové kontakty a posilniť svoju odborársku komunitu.