Konfederácia odborových zväzov SR v spolupráci s talianskou konfederáciou CISL a s litovskou konfederáciou SOLIDARUMAS za podpory vzdelávacieho a výskumného centra Európskej odborovej konfederácie ETUI organizovali školenie s názvom Odbory a národné plány obnovy a odolnosti, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 16. a 17. júna 2021 cez online platformu ZOOM.
Väčšina členských štátov, vrátane Slovenska, už predložila národné plány obnovy a odolnosti Európskej komisii. Ten slovenský už bol Európskou komisiou schválený, o čom 21. júna 2021 informovala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Tieto plány obsahujú ucelený balík reforiem a verejných investičných projektov, ktorých cieľom je zmierniť hospodárske a sociálne škody spôsobené pandémiou koronavírusu, a položiť základy pre odolnejšiu a udržateľnejšiu Európu.
Pavol Korienek, predseda Plynárenského odborového zväzu (POZ) uviedol : „Konzultačný proces na Slovensku bol neadekvátny, môžeme hovoriť o obídení štandardného legislatívneho procesu, nedostatku času, nedostatočnej konzultácie so sociálnymi partnermi, prebehla len formálna odborná diskusia.”
Plány obnovy a odolnosti budú financované prostredníctvom nástroja obnovy a odolnosti s rozpočtom vo výške 672,5 miliardy eur v pôžičkách a grantoch, čo bude mať významný dopad na hospodárstvo a občanov celej EÚ. Európska komisia vyzvala členské štáty, aby podporili synergie medzi svojimi národnými plánmi obnovy a odolnosti.
Seminár sa konal za účasti funkcionárov z rôznych odborových zväzov, ako z Odborového zväzu justície v SR, z Odborového zväzu pracovníkov poľnohospodárstva na Slovensku, ale aj z OZ KOVO, z Odborového združenia železničiarov, OZ potravinárov SR, Plynárenského odborového zväzu a z OZ pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.
Jana Žitňáková, predsedníčka Odborového zväzu pracovníkov poľnohospodárstva na Slovensku prízvukovala: „V slovenskom pláne obnovy chýba akákoľvek podpora poľnohospodárstva, čo je pre nás veľké sklamanie, ale aj napríklad sociálne dopady digitalizácie, zmena štruktúry priemyslu, celoživotné vzdelávanie a hlavne slabá reakcia na dopady pandémie. Je to facka pre slovenských poľnohospodárov.“
Počas seminára sme klasifikovali priority do 6 kategórií, ako napríklad:
Politická priorita
|
Ekonomická priorita
|
Sociálna priorita
|
Technologická priorita
|
Právna priorita
|
Environmentálna priorita
|
napr. musí byť zaručené zapojenie sociálnych partnerov do fázy implementácie a monitorovania nášho národného plánu obnovy a odolnosti
|
napr. náš národný plán musí reagovať na hospodárske dopady pandémie
|
napr. náš národný plán musí riešiť rodovú rovnosť
|
napr. národný plán musí zabezpečiť investície do udržateľných technológií
|
napr. náš plán musí garantovať právo na kolektívne vyjednávanie
|
napr. najmenej 50% rozpočtu z nášho národného plánu obnovy a odolnosti musí byť venovaných klimatickým zmenám
|
Cieľom seminára bolo identifikovať rámec a hlavné prvky nástroja obnovy a odolnosti (kontext, kritériá, priority, harmonogram) a dosiahnuť metodiku na analýzu plánov obnovy a odolnosti v súlade s prioritami odborov.
„Plán obnovy a odolnosti je postavený na kombinácii reforiem a investícií, má potenciál zlepšiť životnú úroveň na Slovensku a realizovať odkladané, avšak nevyhnutné reformy. No výber reforiem sa zameriava skôr na tie, kopírujúce súčasné politické ciele a umožňujúce ich krátku realizáciu, keďže časť z nich už prechádza legislatívnym a verejným priestorom. Preto ho nemožno považovať za inovatívny dokument,“ uviedla počas seminár predsedníčka Odborového zväzu justície Ingrid Vrkočová.
Na záver účastníci naformulovali stratégiu zapojenia odborov počas plánovania, revízie a implementácie opatrení.
Počas seminára vystúpili odborníci ako Sotiria Theodoropoulou z ETUI, Ramune Guobaite-Kirsliene z Litovského centra spoločenských vied, Giulio Romani z CISL, Marta Hašková z KOZ SR a Helena Mölter z Wuppertalskeho inštitútu pre klímu, životné prostredie a energiu.
PLÁN OBNOVY je spoločnou reakciou krajín EÚ na silný pokles ekonomiky v dôsledku pandémie. Jeho hlavným cieľom je podporiť reformy a investície, ktoré Slovensku umožnia začať opäť dobiehať životnú úroveň priemeru EÚ.
Prečítajte si celé znenie plánu obnovy
Obsahuje päť priorít, ktoré zahŕňajú jednotlivé časti (tzv. komponenty). Okrem tohto jadra plánu sú v ňom obsiahnuté aj sprievodné kapitoly o celkovej vízii plánu, jeho realizácii a vplyve.
Ak vám vyhovuje mať všetko na jednom mieste, prečítajte si kompletný súbor s plánom TU.
Súvisiace články: