Vážený pán prezident Slovenskej republiky,
Rada predsedov odborových zväzov KOZ SR na svojom ostatnom rokovaní vyjadrila svoje zásadné odmietnutie schváleného konsolidačného balíka vlády SR, rovnako ako urobila KOZ SR už na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR.
Žiaľ, musíme konštatovať, že Národnou radou SR schválené konsolidačné opatrenia – Zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií a Zákon o dani z finančných transakcií a o zmene a doplnení niektorých zákonov, prinášajú výrazné riziká pre širokú vrstvu obyvateľov, najmä tých najzraniteľnejších – pre domácnosti a zamestnancov. Legislatívne normy opäť neprešli dôkladnou odbornou diskusiou, a to napriek tomu, že vláda mala dostatok času na konštruktívne rokovania so všetkými relevantnými partnermi. Konsolidačný balík nezohľadňuje skutočné potreby obyvateľstva a pracujúcich, je bez ambície zaviesť prorastové a protransformačné opatrenia, ktoré by naštartovali dlhodobý rozvoj Slovenska.
Uvedomujeme si, že konsolidácia verejných financií je nevyhnutná, avšak musí byť spravodlivá, postupná a v žiadnom prípade nesmie zasiahnuť najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Dôrazne odmietame, aby sa hlavnými platcami týchto opatrení stali zamestnanci. Je nevyhnutné, aby sa vláda zamerala na zefektívnenie výdavkov verejného sektora, ako aj na výraznejšie zdanenie bohatých, ktorí by mali prispieť väčším dielom k ozdraveniu verejných financií.
Zvýšenie DPH bolo očakávateľným konsolidačným opatrením, keďže ide o najrýchlejšie a najjednoduchšie riešenie, ktoré pomôže získať do rozpočtu najväčší objem prostriedkov. Avšak toto opatrenie najviac zasiahne domácnosti. Pri zostavovaní konsolidačného balíka vláda rezignovala na reformné a dlhodobo udržateľné riešenia, ktoré by menej zasiahli domácnosti a garantovali by nastavenie nového rastového modelu. Zvýšenie DPH až o 3 p. b. môže pri súčasnom pokračujúcom raste cien spôsobiť zníženie spotreby a spomalenie ekonomického rastu.
Zdôrazňujeme, že zvýšená DPH sa dotkne všetkých, najviac zasiahne sociálne zraniteľné skupiny a tzv. strednú vrstvu. Znížená sadzba DPH nie je dostatočne kompenzujúca a navyše z nej budú benefitovať aj bohatí, na ktorých toto opatrenie určite nie je cielené.
Podľa nášho názoru by potrebné financie do rozpočtu mali byť zabezpečené v prvom rade zmenou filozofie daňového mixu, a to napríklad zvýšením sadzby dane z dividend, znovu zavedením daňových licencií, zavedením progresivity do daňového systému, zavedením majetkových daní vrátane dane z nehnuteľností, rešpektujúc však sociálnu štruktúru a cenové mapy, zavedením daní z negatívnych externalít vrátane environmentálnych daní. To si vyžaduje celospoločenskú debatu o zásadnej zmene daňového systému a daňového mixu.
Daň z finančných transakcií sa dotkne aj organizácií, ktoré nie sú založené, alebo zriadené za účelom podnikania a tvorby zisku. Tieto organizácie netvoria príjmy a zisky a nemajú zdaniteľné príjmy, ktoré by podliehali dani. Zavedený zákon spôsobí, že napríklad pri platbe členského medzi organizáciami sa tieto budú zdaňovať a použitie týchto prostriedkov na zaplatenie nejakých verejnoprospešných služieb bude opäť zaťažené daňou. S takouto úpravou nesúhlasíme a žiadame, aby takéto organizácie boli vyňaté zo zákona.
Rovnako nesúhlasíme, aby dani podliehali platby vykonávané na účet fyzickej osoby – nepodnikateľa. Zákonná úprava totižto zaťaží aj bezhotovostné vyplácanie mzdy na účet zamestnanca, čo znova zdvihne nepriame osobné náklady (zvýši daňovo-odvodové zaťaženie práce, čo je v rozpore aj so záväzkami vlády SR), čo môže mať vplyv aj na spomalenie rastu miezd. Keďže zaťaženie takýchto finančných transakcií sa môže negatívne preniesť do vyjednávania o výške platov, bude tendencia vytvárania dvoch skupín zamestnancov.
Podrobnejšie stanoviská Konfederácie odborových zväzov SR k Zákonu, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií a Zákonu o dani z finančných transakcií a o zmene a doplnení niektorých zákonov si dovoľujeme zaslať v prílohe.
Vážený pán prezident Slovenskej republiky,
ako predstaviteľka Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky, najväčšej reprezentatívnej organizácie zastupujúcej zamestnancov v Slovenskej republike, si Vás dovoľujem požiadať, aby ste predmetné právne predpisy v takto schválenej podobe nepodpísali a vrátili ich na prerokovanie do Národnej rady SR.
Dôležitosť rovnocenného postavenia sociálnych partnerov, ako aj význam sociálneho partnerstva sú alfou a omegou pre zachovanie spoločenskej, ekonomickej a sociálnej stability. Vláda by mala prehodnotiť svoje kroky a začať skutočný dialóg so sociálnymi partnermi, aby konsolidácia bola spravodlivá a prispievala k dlhodobému rozvoju krajiny, nie k prehĺbeniu sociálnych a ekonomických problémov.
S úctou Monika Uhlerová, prezidentka KOZ SR