Dôležité kroky v oblasti BOZP a klimatických výziev

Plenárne zasadnutie Poradného výboru Európskej komisie pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (ACSH) prinieslo zásadné stanoviská a mandáty, ktoré budú formovať oblasť BOZP v nadchádzajúcich rokoch. Medzi účastníkmi zasadnutia bol aj Peter Rampašek, zástupca KOZ SR a člen OZ KOVO, ktorý zastupoval slovenských odborárov v pracovnej skupine WIG v Luxemburgu.

Počas dvojdňového zasadnutia sa delegáti venovali niekoľkým kľúčovým témam, ktoré reflektujú aktuálne výzvy v oblasti BOZP. Konsenzom medzi tromi záujmovými skupinami – odborármi, zamestnávateľmi a vládami, boli prijaté nasledujúce stanoviská:

  • Aktualizácia smernice o pracovisku (89/654/EHS)
    • Diskusia sa sústredila na problematiku historických budov, kde WIG navrhla zavedenie reštriktívnej definície. Táto by mala zabrániť neodôvodneným výnimkám z minimálnych požiadaviek smernice, ktorá bola prijatá pred viac ako 30 rokmi.
  • Zobrazovacie zariadenia (90/270/EHS)
    • Prijatie stanoviska k aktualizácii smernice reflektuje technologický pokrok a potrebu ochrany zamestnancov pracujúcich s modernými zariadeniami.
  • Nebezpečné lieky podľa CMR 2004/37/ES
    • Schválené stanovisko kladie dôraz na vytvorenie indikatívneho zoznamu nebezpečných liekov, čím chce zabezpečiť väčšiu ochranu pracovníkov pred chemickými rizikami.
  • Klimatické zmeny a extrémne poveternostné podmienky
    • WIG upozornila na rastúce riziká tepelného stresu, ktorý má fatálne následky pre mnohých zamestnancov. Výbor vyzval na identifikáciu medzier v legislatíve a rýchle prijatie následných opatrení.
  • Norma ISO/PAS 45007: Riziká BOZP súvisiace s klimatickými zmenami
    • Stanovisko potvrdilo, že norma ISO nemôže nahradiť legislatívu. ACSH už v roku 2016 zdôraznila dôležitosť tejto zásady, ktorá zostáva aktuálna aj dnes.

Nové mandáty pre budúce obdobie

Plénum schválilo aj strategické mandáty, ktoré definujú smerovanie práce ACSH na nasledujúce roky:

  • Mandát pre chemikálie (2025–2028) – táto pracovná skupina sa bude venovať najmä ochrane zamestnancov pred chemickými rizikami.
  • Mandát pre baníctvo a ťažobný priemysel (2025–2027) – očakáva sa prehĺbenie práce v oblasti bezpečnosti a zdravia pracovníkov v rizikových odvetviach.
  • Mandát pre duševné zdravie a psychosociálne riziká – táto nová pracovná skupina začne svoju činnosť v roku 2025 a bude riešiť narastajúce výzvy v oblasti psychosociálnych rizík na pracoviskách.

Výzvy a odporúčania

Peter Rampašek zdôraznil dôležitosť otvorenej diskusie o duševnom zdraví a psychosociálnych rizikách. „Zamestnanci denne čelia stresovým situáciám, ktoré si vyžadujú nielen opatrenia na národnej úrovni, ale aj jednotný európsky prístup. Diskusia o možnej legislatíve je nevyhnutná,“ uviedol Rampašek.

Rokovania tiež poukázali na potrebu intenzívnejšej práce v oblasti klimatických zmien a BOZP. „Počet zamestnancov trpiacich tepelným stresom rastie. Identifikácia právnych medzier je kľúčová pre rýchle prijatie opatrení,“ dodal.

Texty schválených stanovísk a mandátov budú zverejnené na portáli CircaBC. Pracovná skupina pre duševné zdravie začne fungovať po schválení mandátu, ktoré sa očakáva v januári 2025. Poľsko zároveň pripravuje konferenciu BOZP na 3. – 4. apríla 2025 v rámci svojho predsedníctva v Rade Európy.

Záverom možno konštatovať, že plenárne zasadnutie v Luxemburgu bolo dôležitým krokom k zabezpečeniu ochrany zdravia a bezpečnosti pracovníkov naprieč Európou. Ako zdôraznil Peter Rampašek, práca ACSH je nevyhnutná pre adaptáciu na nové výzvy a hrozby spojené s klimatickými zmenami a psychosociálnymi rizikami.