Prítomnosť mladých ľudí v odboroch zaisťuje nielen ich kontinuitu, ale aj schopnosť prispôsobiť sa súčasným výzvam a formovať spravodlivé pracovné prostredie pre všetky generácie. Keď mladí vidia svojich rovesníkov aktívnych v odboroch, je väčšia šanca, že sa aj oni pridajú. Tým sa odbory stávajú atraktívnejšími pre mladšiu generáciu. Preto KOZ SR považuje vzdelávanie mladých odborárok a odborárov za jeden zo základných pilierov fungujúcich odborov. Chceme motivovať mladých ľudí k zapájaniu sa do odborových aktivít a pripraviť ich na ochranu záujmov zamestnancov v súčasnom pracovnom prostredí.
Uplynulý víkend dostali mladí členovia odborov príležitosť vzdelávať sa v krásnom vysokohorskom prostredí Vysokých Tatier, na Sliezskom dome. Zimným kempom mladých odborárov tak KOZ SR v spolupráci s Nadáciou Friedricha Eberta uzatvorila tohtoročné vzdelávacie aktivity za prítomnosti viceprezidenta KOZ SR Františka Gajdoša, ale aj hostí, akými boli napríklad splnomocnenkyňa vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová, Veronika Panáková – konzultantka a koučka v oblasti politického marketingu a komunikačných stratégií, či odborník na tému šírenia dezinformácií a hoaxov Miroslav Mizera.
Viceprezident KOZ SR František Gajdoš zhodnotil nielen kroky a komunikáciu vlády a ministerstiev v oblasti sociálnych a hospodárskych práv, ale priblížil účastníkom aj pozície odborových zväzov a konfederácie v pracovnoprávnej oblasti za uplynulý rok. Ale napríklad aj nové legislatívne návrhy týkajúce sa zákona o mimovládnych organizáciách a o transakčnej dani, ktoré sa odborov týkajú.
Ako vo svojom vystúpení uviedla splnomocnenkyňa vlády Simona Zacharová, aktívna a odborná komunikácia medzi odborármi a Úradom splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti podporuje zapojenie odborov do tvorby verejných politík a posilňuje ich vplyv na pracovné podmienky. Pretože iba spájaním, budovaním stabilných vzťahov založených na dôvere, na rešpektovanej komunikácii sa môžeme aj do budúcnosti vyhnúť problémom, ktoré sú častokrát spolitizované a zbytočne vyhrotené.
Trénerka Veronika Panáková sa vo svojom bloku zamerala na komunikáciu ako na nástroj na dosiahnutie cieľov a na osobnostnú typológiu. Účastníci spoločne v praktickej časti otestovali, čo sú silné a čo slabé stránky odborárov pri komunikácií a vyjednávaní v praxi.
Aké sú hlavné dezinformačné naratívy a čo je ich cieľom, ako sa vytvárajú a šíria hoaxy, dezinformácie a mýty na sociálnych sieťach boli hlavné témy prezentácie experta na túto tému Miroslava Mizeru. Slovensko je totiž vo viacerých rebríčkoch na popredných miestach v zraniteľnosti voči dezinformáciám. Mnohé sú cielené aj na odborársku činnosť a v snahe vytvoriť informačný chaos prispievajú aj k nedôvere k odborom, preto je dôležité vedieť, ako ich odhaliť a vyhnúť sa im.
Na zimnom stretnutí dostali účastníci aj informácie o činnosti Rady mladých KOZ SR, o aktivitách jednotlivých odborových zväzov v práci s mladými ľuďmi. Mladí totiž prinášajú nové pohľady na pracovné podmienky, technológie a výzvy, ktoré odbory môžu riešiť. Zároveň účasť mladých a starších ľudí v odboroch podporuje dialóg medzi generáciami. Spoločne môžu vytvoriť vyvážené riešenia, ktoré zohľadnia potreby všetkých vekových skupín. Mladí ľudia často kladú dôraz na témy, ako je rovnováha medzi pracovným a súkromným životom, duševné zdravie, ekológia či spravodlivé odmeňovanie. Tieto priority môžu posilniť agendu odborov.