
Hlas zamestnancov pre budúcnosť dôstojnej práce
Tento rok si pripomíname 35. výročie vzniku Konfederácie odborových zväzov SR, ktorá sa počas svojho pôsobenia stala etablovaným a akceptovaným sociálnym partnerom v politických rokovaniach s vládou, zamestnávateľmi, ale tiež partnerom mnohých európskych aj svetových inštitúcií.
Odborári si prešli dlhou transformačnou cestou, no dnes zastávajú dôležitú a rešpektovanú pozíciu v pracovnoprávnych vzťahoch. A hoci niektoré kritické hlasy hovoria o odboroch ako o byrokratickej záťaži a znižovaní flexibility na trhu práce, dnes, možno viac ako kedykoľvek predtým, môžeme hovoriť o ich dôležitosti a nenahraditeľnosti. Žijeme totiž časy, v ktorých ľudia pociťujú existenčné problémy.
Dlhá cesta k moderným odborom
Vývoj odborov siaha do obdobia priemyselnej revolúcie v rakúsko-uhorskej monarchii. Ak by sme zašli do ďalekej minulosti, prvé náznaky robotníckej solidarity sa prejavovali už v rokoch 1848, kedy sa uskutočnil prvý pokus o zriadenie robotníckej pokladne na všeobecnú podporu baníkov v Banskej Štiavnici.
Väčšie odborové združenia sa začali formovať až neskôr. Svoju históriu začali písať začiatkom 20. storočia, odborová organizovať sa začala zvyšovať a odborové hnutia sa v nasledujúcich sto rokoch trieštili a transformovali.
Pre ich súčasnú podobu je najdôležitejší vývoj po Nežnej revolúcii a transformácia ROH. V rámci Českej a slovenskej federatívnej republiky odbory predstavovali najmasovejšiu spoločenskú organizáciu s vysokým stupňom organizovanosti, aj vplyvu.
KOZ SR formálne vznikla 10. apríla 1990 podpísaním Charty Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky štatutárnymi zástupcami jednotlivých odborových zväzov. Prelomové mesiace pre jej ďalšiu budúcnosť a vývoj boli marec a apríl v roku 1990.
Na všeodborovom a všezväzovom zjazde 1. marca 1990 sa do Nezávislých slovenských odborov združili tie odborové zväzy, ktoré sa stali právnym nástupcom ROH na Slovensku. Zjazd bol však v ten istý deň prerušený.
Nasledujúci deň sa v Prahe konal zakladajúci zjazd Československej konfederácie odborových zväzov, ktorý zrušil Revolučné odborové hnutie a založil Československú konfederáciu odborových zväzov.
Všeodborový a všezväzový zjazd sa konal 2. a 3. marca a jeho hlavným problémom bolo stanovenie formy ukončenia existencie ROH a konštituovanie jej nástupníckej organizácie.
V rámci nej pôsobila Konfederácia odborových zväzov SR až do transformačného zjazdu ČSKOZ, ktorý sa konal koncom roku 1993.
Časť prerušeného zjazdu v Bratislave pokračovala 9. apríla, a to za účasti federálnych odborových zväzov pôsobiacich na Slovensku. Historici dnes o jeho rokovaní hovoria ako o zakladajúcom zjazde KOZ SR, ale aj ako I. Slovenskom všeodborovom zjazde.
Ustanovujúci dokument
Podpísaním Charty Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR) štatutárnymi zástupcami jednotlivých odborových zväzov došlo k vlastnému založeniu KOZ SR. Charta Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky sa stala prvým právnym dokumentom, ktorý tvoril základ jej činnosti.
Cieľom odborov bolo presadzovať záujmy pracujúcich ľudí, najmä mzdové, pracovné a sociálne. Charta bola prvý právny dokument Konfederácie tvoriaci zároveň základ jej činnosti. Uvádzalo sa v nej, že Konfederácia je nielen nezávislá, ale aj nadstranícka.
V tomto transformačnom procese bolo podstatné to, že účastníci deklarovali nezávislosť od politických strán, hnutí, štátnych orgánov a zamestnávateľských organizácií, vnútornú názorovú slobodu a demokratický poriadok.
V období po zakladajúcom zjazde, ktorý vošiel do histórie ako I. zjazd KOZ SR, začali do konfederácie postupne vstupovať na základe rozhodnutia svojich zjazdov, prípadne iných príslušných zväzových orgánov ďalšie odborové zväzy.
Postavenie odborov v súčasnosti
Cieľom odborárskej práce je rozvoj slobody, sociálnej spravodlivosti a solidarity tak, aby každý zamestnanec mohol viesť zmysluplný život so zárukou ľudských a občianskych práv v rámci demokratickej spoločnosti, vyznávajúcej princípy sociálne orientovaného trhového hospodárstva.
V súčasnosti konfederácia, ako najväčšia reprezentatívna organizácia zastupujúca zamestnancov v Slovenskej republike združuje 24 odborových zväzov, ktoré sa združili kvôli obhajobe práv a oprávnených záujmov členov odborov – odborárov.