Demokracia v ohrození: Sociálny dialóg ako nástroj ochrany

Vo Viedni sa 16. a 17. apríla 2025 konala konferencia „Demokracia v ohrození… Môže ju sociálny dialóg zachrániť?“, ktorú organizovala Európska odborová konfederácia (EOK) v spolupráci s Rakúskym odborovým zväzom (ÖGB). Konfederáciu odborových zväzov SR na podujatí zastupoval Marián Repa.

V sídle ÖGB sa stretli odborári z celej Európy spolu s odborníkmi a akademikmi, aby diskutovali o vzostupe extrémnej pravice, oslabovaní demokratických inštitúcií a možnostiach, ako prostredníctvom sociálneho dialógu prispieť k obrane demokracie.

Posilnenie krajnej pravice a vplyv osobností ako Donald Trump stavajú demokraciu do neistej pozície, čo vyvoláva historické paralely s bojom proti fašizmu a nacizmu. Ako vo svojom príhovore zdôraznil zástupca generálneho tajomníka EOK Claes-Mikael Ståhl: „Kdekoľvek sa krajná pravica dostane k moci, základné práva pracovníkov a odborov sú v ohrození. Tieto politické subjekty podkopávajú a napádajú odbory, pretože ich považujú za prekážku svojich cieľov.“

Pre odborové zväzy to znamená potrebu aktívneho posilňovania demokracie prostredníctvom kolektívneho vyjednávania a sociálneho dialógu. Kľúčové dáta o stave demokracie vo svete predniesla Marina Nord z V-Dem Inštitútu pri Göteborskej univerzite. Zdôraznila, že po optimizme po páde železnej opony dnes sledujeme postupný ústup liberálnych demokracií. Momentálne žije až 72 % svetovej populácie v autokratických režimoch, pričom najviac ohrozené sú sloboda prejavu, občianska spoločnosť a slobodné voľby.

Najväčší prepad kvality demokracie podľa údajov V-Dem zaznamenalo Maďarsko, nasledované Srbskom a Nikaraguou. Na Slovensku podľa Nordovej hrozí ďalšie zhoršovanie situácie, zatiaľ čo Česká republika sa uberá opačným, pozitívnym smerom.

Konferencia zdôraznila význam sociálneho dialógu ako nástroja ochrany demokracie. Ako uviedol Claes-Mikael Ståhl: „Sociálny dialóg je dnes potrebný viac ako kedykoľvek predtým. Zatiaľ čo krajná pravica sa snaží centralizovať moc, odbory prostredníctvom sociálneho dialógu posilňujú hlas pracovníkov a praktizujú demokraciu v každodennom živote.“

Diskusie obohatili aj vystúpenia sociológa Günthera Ogrisa, historika Floriana Wenningera, šéfa českých odborov Josefa Středulu, zahraničného tajomníka maďarských odborov Benceho Havasa, a zástupkyne fínskych odborov Marie Häggman.

Viaceré štúdie dokazujú, že odborári častejšie ako ostatní zastávajú prodemokratické názory a aktívne sa zapájajú do občianskeho života. Posilňovanie odborov a sociálneho dialógu je preto kľúčom k odolnosti a obnove demokratických spoločností, najmä v čase rastúcej polarizácie a šírenia dezinformácií.

Účasť Mariána Repu na tejto konferencii potvrdila dôležitú úlohu KOZ SR v medzinárodnom dialógu o budúcnosti demokracie a práv pracujúcich v Európe.