Kolektívne vyjednávanie je bezpochyby najúčinnejší nástroj, prostredníctvom ktorého si zamestnanci môžu zlepšovať svoje pracovné podmienky.
Ako také má legislatívou presne stanovené jednotlivé kroky, ktoré musia byť rešpektované a sú zárukou toho, že sociálny dialóg by mal byť férový a konštruktívny.
Tento najsilnejší nástroj nemá v rukách nikto iný, môžu ho exkluzívne používať iba zamestnanci združení v odborových organizáciách.
Pri kolektívnom vyjednávaní sa už tradične stretávajú 2 záujmy: ekonomický záujem zamestnávateľa, ktorý chce vyprodukovať čo najvyšší zisk za čo najnižšie náklady a samozrejme záujem a oprávnené očakávania zamestnancov spravodlivej a dôstojnej mzdy a primeraných pracovných podmienok.
Nie vždy je ľahké nájsť v týchto záujmoch kompromis, no práve proces kolektívneho vyjednávania má za úlohu tieto záujmy zrovnoprávniť.
Za rokovacím stolom sa strácajú bariéry v zmysle „nadriadený – podriadený“ a zvolení zástupcovia sa stávajú úplne rovnocenným vyjednávacím partnerom vedeniu podniku.
Najdôležitejšie je, aby si vyjednávači boli vedomí tejto pozície, v čom im môže výrazne pomôcť podpora od ostatných zamestnancov v podobe členstva v odborovej organizácii.
Dovolíme si tvrdiť, že táto podpora je jeden z najdôležitejších faktorov, ktorý dáva silu a sebavedomie zamestnancom a zároveň zvyšuje rešpekt zamestnávateľa voči vyjednávačom.
Vďaka tomu sa pomyselné misky váh vyrovnávajú.
Túto skutočnosť si musíme uvedomovať v oveľa väčšej miere. Práve preto sa aj mladí odborári rozhodli, že v roku 2020 sa budú „fokusovať“ hlavne na proces kolektívneho vyjednávania, presadzovať myšlienku spoluzodpovednosti medzi zamestnancami, pomáhať a podporovať kolektívnych vyjednávačov, predovšetkým v menších a menej skúsených odborových organizáciách.
Máme v rukách veľmi silnú zbraň, len sa ju musíme naučiť čo najefektívnejšie používať.
Rada mladých KOZ SR podporuje všetkých kolektívnych vyjednávačov vo všetkých odborových organizáciách a všetkých podnikoch.
František Gajdoš
Predseda RM KOZ SR