Keď udržateľnosť nestojí na zachovaní status quo

Odbory zamerané na udržateľnú budúcnosť: Podujatie v Aténach predstavuje dôležitý krok vpred v úsilí o spravodlivú transformáciu

V dňoch 5. až 7. novembra 2024 sa v Aténach konal trojdňový tréning pod záštitou Európskeho odborového inštitútu (ETUI) v spolupráci s Gréckou všeobecnou konfederáciou odborov (GSEE). Program s názvom „Sustainability First Principle in the Workplace“ bol zameraný na posilnenie úlohy odborov pri podpore spravodlivej a udržateľnej ekonomickej transformácie. Na tréningu sa zúčastnili odboroví lídri a zástupcovia z celej Európy vrátane Belgicka, Talianska, Slovenska, Poľska, Litvy a Maďarska.

Cieľom workshopu bolo poskytnúť odborovým zástupcom praktické nástroje na zvládnutie výziev spojených s transformáciou hospodárstva a so zelenou transformáciou. Medzi hlavné témy patrilo:

  1. Porozumenie princípom spravodlivej transformácie v rôznych priemyselných odvetviach. Účastníci sa zamerali na vytváranie podmienok, ktoré zabezpečia, že prechod na zelené technológie bude inkluzívny a spravodlivý pre všetkých pracovníkov.
  2. Rozvoj efektívnych vyjednávacích stratégií a techník budovania koalícií. Diskusie boli zamerané na praktické scenáre, ako podporiť ochranu pracovných miest pri zavádzaní nových environmentálnych opatrení.
  3. Vyhodnotenie úspešných a neúspešných praktík pri implementácii zelených politík v rôznych krajinách EÚ. Tieto skúsenosti umožnia odborovým zväzom lepšie pripraviť plány pre svoje vlastné odvetvia a regióny.

V diskusii medzi účastníkmi podujatia odznelo viacero príkladov dobrej praxe, ale aj príklady, ktoré nedopadli podľa pôvodných zámerov a v prospech zamestnancov a udržateľnosti pracovných miest. Zo Slovenska odzneli dve príklady: prvým bolo zastavenie ťažby a spaľovania hnedého uhlia na hornej Nitre a druhým naplánovaná, no zatiaľ nezrealizovaná transformácia výroby v železiarňach na východe Slovenska. Zo zahraničia naviac zaujali príklady z talianskeho Taranta (Ilva), kde transformácia stále prebieha a nie je jednoduchá. Tento prípad je ukážkou zložitej rovnováhy medzi potrebou udržať pracovné miesta, zabezpečiť priemyselnú produkciu, zároveň však splniť environmentálne štandardy a chrániť zdravie obyvateľstva. Transformácia závodu v Tarante tak zostáva testom pre talianske a európske snahy o udržateľný priemyselný rozvoj a dekarbonizáciu v nadchádzajúcich rokoch.

Základom akýchkoľvek úspešných politík, ako odznelo od viacerých účastníkov podujatia, je sociálny dialóg, či už na európskej, národnej, odvetvovej, ale aj regionálnej a podnikovej úrovni. Bez skutočného sociálneho dialógu nie je možné realizovať politiky transformácie s ohľadom na udržateľnosť a tvorbu dôstojných pracovných miest. Zástupca maďarských odborov napríklad priblížil tamojšiu situáciu, kde na národnej úrovni neprebieha žiadna forma sociálneho dialógu a vláda považuje odbory za nepriateľa.

Odznelo aj viacero príkladov, kedy odbory v rôznych európskych krajinách budujú spojenectvá s rôznymi organizáciami participujúcimi na procese transformácie, od environmentálnych, cez vzdelávacie, až po akademickú sféru. Tieto spojenectvá pomáhajú synergickému tlaku na štátne inštitúcie, zamestnávateľov a stakeholderov, aby tvorba dôstojných a udržateľných pracovných miest bola ústrednou snahou.

Ako povedal jeden z organizátorov, „odbory hrajú kľúčovú úlohu v tom, aby prechod na zelenú ekonomiku bol spravodlivý, inkluzívny a nediskriminačný“.

Zároveň na workshope odzneli aj kritické otázky ohľadom problému, ktorým je snaha o nekonečný rast na planéte s obmedzenými zdrojmi a tlak na zvyšovanie spotreby. Pričom tieto tlaky sú v rozpore so snahou o zelenú transformáciu.

Pri transformácii hospodárstva musíme pomerne rýchlo implementovať trojitú transformáciu: digitálnu transformáciu, zelenú transformáciu a sociálnu transformáciu. Tieto transformácie musia prebiehať súčasne a ich synergický efekt je dôležitý, zároveň musí viesť k vytvoreniu nových kvalitných a dôstojných pracovných miest.

Výzva pre budúcnosť

Workshop vyústil do výzvy na vytvorenie záväzného legislatívneho rámca na podporu spravodlivej transformácie, ktorý by zabezpečil ochranu práv zamestnancov naprieč celou EÚ. Tento krok nadväzuje na nedávne výzvy ETUC na vytvorenie harmonizovaných politík, ktoré by zabezpečili, že hospodársky rast a ekologické ciele pôjdu ruka v ruke s ochranou pracovných miest.

Podujatie v Aténach predstavuje dôležitý krok vpred v úsilí o spravodlivú transformáciu, pričom zdôrazňuje, že spolupráca medzi odbormi, vládami a firmami je kľúčová pre úspešné zvládnutie výziev spojených s klimatickými zmenami.